Jak długo muszę czekać na efekty terapii psychologicznej?

To zależy od indywidualnych predyspozycji każdego Pacjenta i celów terapeutycznych, jakie zostały wyznaczone w czasie konsultacji psychologicznych. Z pracą psychologiczną jest jak z nauką języka – aby przyswoić nowe wzorce komunikacji z otoczeniem, reagowania i myślenia, trzeba je ciągle ćwiczyć w rzeczywistym świecie. Spotkania służą ukierunkowaniu, przekazaniu wiedzy, wspieraniu korzystnych zmian, ewentualnie przećwiczeniu nowego podejścia. Podobnie, jak przy nauce języka, bardzo wiele zależy od motywacji i osobistych zdolności uczącej się osoby. Dlatego na początku pracy szczególnie skupiamy się na budowaniu zaangażowania przez badanie i nazywanie istotnych celów i przekonań Pacjenta.

Izabela Wożyńska-Więch

Psycholog, psychoterapeutka, założycielka Poradni Centrum-Ja
Od ponad 20 lat pomaga osobom dorosłym, parom i małżeństwom w przezwyciężaniu trudności życiowych oraz w rozwijaniu osobistego potencjału. Prowadzi psychoterapię indywidualną w nurcie psychodynamicznym oraz terapię par i małżeństw. Dodatkowo prowadzi coaching dla liderów i menedżerów, wspierając ich w rozwoju kompetencji miękkich i efektywnej pracy z zespołem.

Swoją wiedzę i umiejętności zdobywała podczas podyplomowego Studium Psychoterapii Indywidualnej i Grupowej w Laboratorium Psychoedukacji. Od siedmiu lat uczestniczy w seminarium na temat psychoanalitycznej pracy z parami, prowadzonym przez Stanleya Ruszczyńskiego oraz Mary Morgan z Kliniki Tavistock w Londynie. Dodatkowo ukończyła szkolenie z zakresu terapii par i małżeństw w podejściu zintegrowanym, realizowane przez Krakowską Fundację Rozwoju Psychoterapii, oraz podyplomowe studia z Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Warszawskim.
Od 2003 roku współpracuje z magazynem psychologicznym „Charaktery”, gdzie publikuje artykuły i udziela komentarzy eksperckich.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi tematami