Dla kogo?
Okres dorastania to czas wielu przeżywanych napięć, kłopotów i zagrożeń zarówno przez nastolatków, jak i ich rodziców i opiekunów. Pomoc psychologa pracującego z młodzieżą skierowana jest do „młodych dorosłych” oraz ich bliskich potrzebujących:
- wsparcia emocjonalnego w sytuacjach kryzysowych
- bezpiecznej przestrzeni dla autentycznego wyrażania swoich emocji i trosk
- pomocy w rozwoju umiejętności społecznych w tym: komunikacji, asertywności, tworzenia zdrowych relacji rówieśniczych i z członkami rodziny
- pomocy w radzeniu sobie z problemami zdrowotnymi o podłożu psychicznym oraz somatycznym
- wparcia w problemach związanych ze swoją tożsamością płciową, seksualnością i akceptacją samego siebie
- pomocy w funkcjonowaniu szkolnym
- edukacji z zakresu psychologii dorastania dla rodziców i opiekunów dzieci
Pomocy dla młodzieży udzielamy w postaci porad, psychoterapii indywidualnej oraz konsultacji rodzicielskich.
Co daje?
Spokojne, neutralne spojrzenie na problemy nastoletniego człowieka i pomoc w zdiagnozowaniu ich źródeł oraz dobranie adekwatnej metody pracy psychologicznej np.
- coaching rodzicielski
- krótkoterminowa terapia indywidualna dla nastolatka, wspierająca prawidłowy rozwój i konstruktywne rozwiązanie problemów
- terapia rodzinna
- testy psychologiczne
- konsultacje psychiatry, możliwość podjęcia farmakoterapii
- skierowanie do innych specjalistów
Jak działa?
Praca psychologiczna z nastolatkiem uczy młodego dorosłego konstruktywnie rozwiązywać problemy życiowe, budować zdrowe relacje z rówieśnikami, zwiększa poczucie pewności siebie i samoakceptacji. Pomaga odnajdywać motywacje do rozwoju swoich zainteresowań, nauki szkolnej i wyboru kierunku dalszego kształcenia się. Połączona ze współpracą z rodzicami, przy zachowaniu odpowiednich standardów poufności, uspokaja emocje i napięcia u nastolatka oraz w relacji z rodzicami, przynosi zrozumienie dla zaistniałych kłopotów zarówno wewnętrznych, jak i z otoczeniem.
Czas trwania
Około 5 do 15 spotkań lub długoterminowo.
Porady wychowawcze i terapię nastolatków w Centrum-Ja prowadzą psychologowie i psychoterapeuci: Anna Mioduszewska, Martyna Zabielska, Monika Tyszko, Anna Syropolska-Frelek.