Gdy cierpienie psychiczne jest uogólnione i nie ma wyraźnego związku z bieżącą sytuacją, może objawiać się stanami depresyjnymi, lękowymi lub chorobami psychosomatycznymi. W takich przypadkach racjonalne argumenty nie wystarczają, żeby uzyskać poprawę. Psychoterapia jest procesem budowania relacji w taki sposób, aby możliwe stało się uwolnienie i przeżycie głęboko leżących emocji powodujących dyskomfort, które stają się wtedy bardziej zrozumiałe i kontrolowane.
Dla kogo?
Psychoterapia jest usługą skierowaną do osób, które odczuwają długotrwały dyskomfort psychiczny w codziennym funkcjonowaniu. Może obejmować niską samoocenę, zaburzenia nastroju, lęki, objawy psychosomatyczne oraz powtarzające się problemy w relacjach interpersonalnych. Jest również wsparciem w rozwoju osobistym, pomagając radzić sobie ze stresem, kryzysami życiowymi i trudnymi doświadczeniami. Psychoterapia oferuje narzędzia i strategie umożliwiające lepsze zrozumienie siebie oraz wprowadzenie pozytywnych zmian w życiu.
Co daje?
Pomaga w identyfikacji i zmianie negatywnych objawów, uczy rozwiązywać leżące u ich podłoża wewnętrzne konflikty w sposób konstruktywny dla siebie i otoczenia. Pozwala lepiej poznać swoje potrzeby, wartości i postawy oraz zmienić się w kierunku większej niezależności i satysfakcji z życia. Sprzyja rozwojowi skutecznej, pozbawionej przemocy i manipulacji, komunikacji z otoczeniem.
Jak działa?
W regularnej i długotrwałej relacji z psychoterapeutą ulegają osłabieniu mechanizmy obronne pacjenta, skrywające na co dzień jego wewnętrzne dążenia i konflikty, które stają się wówczas widoczne. Terapeuta pomaga je zrozumieć, zaakceptować przyczyny i zdecydować, czy i jak mają być obecne w dalszym życiu.
Czas trwania
Proces psychoterapii zależy od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, zgłaszanego problemu, oczekiwań i motywacji do zmiany. Średni czas jej trwania to czas od 3 miesięcy do kilku lat. Psychoterapia odbywa się w postaci sesji terapeutycznych, podczas których psychoterapeuta wraz z pacjentem na bieżąco monitorują zmiany i samopoczucie pacjenta. Częstotliwość sesji ustalana jest podczas pierwszych spotkań z terapeutą.
Psychoterapię indywidualną w orientacji psychodynamicznej prowadzi Izabela Wożyńska-Więch, Anna Syropolska-Frelek, Monika Tyszko.
Psychoterapię indywidualną w podejściu behawioralno-poznawczym prowadzi Jowita Dworniak.